₹ 690 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Type | Industrial |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Waterproof | Yes |
| Dimensions | Custom |
| Color | Any |
| Size | Any |
| Design Type | Modular |
| Intensity | NA |
| Frequency | NA |
Minimum order quantity: 20 sq ft
As a renowned firm, we are engaged in manufacturing, trading and supplying a wide array of Generator Soundproofing Canopies. Suitable for any old engines, the offered canopies are designed by utilizing better quality material at our well established manufacturing unit keeping in mind the set norms. These canopies are inspected by our quality experts on numerous parameters to make certain its perfect range from our side. Our patrons can avail these canopies from us in a promised time frame on several specifications.
Features:
₹ 248000 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Sound Diffusers |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Brand | RPP |
| Surface Treatment | Color Coated |
₹ 105000 / piece Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Diffusers |
| Material | MS |
| Is It Water Resistance | Water Resistance |
| Free Standing | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Brand | RPP |
| Rated Power | 100kw-125 KVA |
| Rated Voltage | 220-440 V |
We are offering significantly Generator Enclosure for our valued clients. These hoods are manufactured by making use supreme quality iron and other basic material and cutting edge technology. The offered products are deigned while keeping mind prevailing market demands so as to meet expectations of the clients. Furthermore, these enclosures are available with us in different sizes to meet diversified demands of the clients.
Features:
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | ound Absorbers,Sound Reflectors,Noise Barriers and Sound Diffusers |
| Brand | RPP |
| Material | MS |
| Is It Water Resistance | Water Resistance |
| Free Standing | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Rated Voltage | 220-440 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 149000 / Piece Get Latest Price
| Noise Reduction | Up to 35 dBA |
| Usage/Application | Noise Barriers and Sound Diffusers |
| Material | MS |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| I Deal In | New Only |
| Brand | RPP |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Brand | RPP |
| Material | MS |
| Rated Voltage | 220-525 V |
| Surface Treatment | Color Coated |
Our organization has successfully expanded its business in the market owing to the offered elevated quality array of Power Acoustic Enclosures. Available in different related specifications, our offered enclosures are useful for solving many in-plant noise problems. Precisely constructed by our skilled professionals, our provided enclosures are equipped with heavy-duty hardware and seals to prevent noise leakage. Further, our prestigious clients can avail these enclosures at market leading prices.
Features:
₹ 148000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Sound Diffusers,Sound Absorbers,Noise Barriers |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| I Deal In | New Only |
| Brand | RPP |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Color Coated |
We are offering significantly Electric Acoustic Enclosure for our valued clients.These hoods are manufactured by making use supreme quality iron and other basic material and cutting edge technology. The offered products are deigned while keeping mind prevailing market demands so as to meet expectations of the clients. Furthermore, these hoods are available with us in different sizes to meet diversified demands of the clients.
Features:
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| I Deal In | New Only |
| Brand | RPP |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Sound Absorbers,Noise Barriers,Sound Diffusers |
We offer Blower Enclosure which are manufactured by high standard quality raw materials. We finished Blower Enclosure by proper designed by CAD/CAM through professional engineers. Dismantle design, Vibration Free, Flexible design, proper cooling system by Co-Axial flow fans with suitable residential silencer.
Features:
₹ 93000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Noise Reduction | Up to 40 dBA |
| Usage/Application | Noise Barriers |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | Rpp |
Owing to a long-term destination for our business, we are engaged in offering a wide gamut of Vibration Free Acoustic Enclosures to our clients. Specially designed to maintain low noise level, the offered acoustic enclosures are precisely designed using the best quality anti vibration mountings, in sync with industry quality standards. Our prestigious clients can avail these enclosures from us in different technical specifications as per their specific requirements.
Features:
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Diffusers |
| Waterproof | Yes |
| Brand | RPP |
| Material | MS |
| Rated Voltage | 110-400 V |
Get Latest Price
| Brand | RPP |
| Material | Ms |
| Usage/Application | Noise Barriers |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Noise Reduction | Up to 25 dbA |
Rajeev Sharma (Proprietor)
Roshni Power Projects
Ground Floor, D 345, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India