Our range of products include dg sound proof canopies, rpp sound proof canopies, soundproof generator canopy, sound proof canopy and dg set canopy.
₹ 335000 / Piece Get Latest Price
| Brand | RPP |
| Material | SS |
| Color | AS PER REQUIREMENT |
| Dimensions | AS PER REQUIREMENT |
| Weight | AS PER REQUIREMENT |
| Phase | NA |
| Rated Current | 415 AMP |
| Rated Voltage | 230-400 V |
| Warranty | 1 YEAR |
| Surface Treatment | Color Coated |
₹ 256000 / Unit Get Latest Price
| Brand | RPP |
| Material | MS |
| Color | GREEN |
| Dimensions | AS PER REQUIREMENT |
| Weight | AS PER REQUIREMENT |
| Phase | NA |
| Rated Current | 415 AMP |
| Rated Voltage | 230 V |
| Warranty | 1 YEAR |
| Surface Treatment | Color Coated |
Backed by a team of creative and skilled designers, we are highly engaged in manufacturing, trading and supplying an excellent range of RPP Sound Proof Canopies. This canopy is well designed in conformity with predefined quality norms utilizing high grade material with the help of cutting-edge technology. Our canopies are treasured in the market for its good toughness. To make certain excellence, this canopy is severely inspected on diverse parameters.
Features:
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Material | MS |
| Power | Up to 2000 KVA |
| Brand | RPP |
| Voltage | 315-400 V |
₹ 590000 / Unit Get Latest Price
| Usage | Sound Absorbers |
| Brand | RPP |
| Material | MS STEEL |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Rated Power | 2000 kva |
₹ 120000 / Unit Get Latest Price
| Voltage | 230 V |
| Application | Noise Barriers,Sound Absorbers |
| Brand | RPP |
| Material | MS |
| Surface Treatment | Color Coated |
We are prominent name engaged in providing the best-in-class DG Set Canopy. These enclosures are specifically designed for noise making machines. Made up of high-grade basic material and latest technology, these enclosures effectively reduce noise of machines without affecting their performance. Furthermore, to cater to the diversified demands of the clients, we offer these products in different sizes and specifications. our Acoustic Enclosure can be used for many machine or laboratories for testing. we use different acoustic material depending upon the required DB level of sound. our customize design make this product more user friendly.
Remarkable Attributes:
Rajeev Sharma (Proprietor)
Roshni Power Projects
Ground Floor, D 345, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India