Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer sound proof doors, dg room sound treatment enclosures, room acoustic generator treatment and sound proof generator room.
₹ 1150 / Square Feet Get Latest Price
| Material | UPVC |
| Usage/Application | Hospital |
| Color | White |
| Door Open Style | Hinged |
| Brand | RPP |
| Thickness | Up to 10 mm |
| Door Material | MS |
| Height | Up to 7 feet |
With our decade of experience, we are catering to the varied requirements of our clients by introducing quality array of Sound Proof Doors that are installed where sound control is of primary concern. The offered doors are widely praised by the clients owing to their attractive design, captivating look and high strength. Our provided doors are designed by using quality proven basic material and sophisticated technology in line with set industry standards.
Features:
Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Sound Diffusers |
| Brand | RPP |
| Intensity | 0.2 - 0.6 g/cm3 |
| Noise Reduction | 20 - 25 dBA |
₹ 1690 / sq ft Get Latest Price
| Service Location. | India |
| Application Area | Office and Corporate |
| Coverage Area | >1000 Square Feet |
| Door Material | Steel |
| Brand | RPP |
₹ 5500 / SQUARE METER Get Latest Price
| Usage/Application | Noise Barriers,Sound Absorbers |
| Size/Dimension | 128 x 192 x 2440 x 15 mm |
| Material | MS |
| Is It Water Resistance | Water Resistance |
| Brand | RPP |
We have in stores, the finest quality of Sound Proof Generator Room . These room acoustics are made from superior quality raw material, procured from the finest vendors in business. Advanced machinery and experienced work force is used in making the product long lasting and efficient. Further, our products are thoroughly tested to meet international quality standards.
Features:
Rajeev Sharma (Proprietor)
Roshni Power Projects
Ground Floor, D 345, Sector 10
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India